Desiate výročie vstupu Českej republiky a Slovenska do Európskej únie je vhodnou príležitosťou na bilancovanie doterajšieho vývoja dvoch krajín, ktoré spájajú väzby z čias spoločného československého štátu, ako aj mnohé súčasné európske výzvy.
Inštitút pre verejné otázky a pražská kancelária nadácie Heinrich-Böll-Stiftung využili túto príležitosť na zostavenie a vydanie publikácie, zaoberajúcej sa rozmanitými aspektmi členstva v EÚ v dôležitých oblastiach verejného života dvoch susedných krajín - demokracia a právny štát, ľudské a menšinové práva, občianska spoločnosť, sociálna integrácia migrantov, debata o európskych témach, pohľady na budúcnosť EÚ.
Čo sa dialo v Českej republike a na Slovensku po vstupe do EÚ? Ako ovplyvnilo členstvo v únii každodenný život ľudí, pôsobenie demokratických inštitúcií, stav v oblasti ľudských a menšinových práv, vývoj občianskej spoločnosti, pocit spolupatričnosti s Európou, podporu pre hodnoty, na ktorých sa zakladá Európska únia? Sú dnes dve naše krajiny slobodnejšie a otvorenejšie? Čo občania očakávali od členstva v EÚ a ako sa ich očakávania naplnili? Sú dnes európske témy bližšie slovenským a českým občanom ako pred desiatimi rokmi? Ak je dôvera obyvateľstva voči EÚ aj jej inštitúciám stabilne vysoká, prečo je taká nízka volebná účasť pri voľbách do Európskeho parlamentu? Akú víziu vývoja EÚ by občania a politici Českej republiky a Slovenska radi podporili? Na tieto a mnohé ďalšie otázky hľadá odpovede osemnásť autoriek a autorov – politológov, sociológov, etnológov, žurnalistov, občianskych aktivistov.
Download knihy: Desať rokov v únii. Slovenská a česká cesta (pdf)
---
Kniha bola uvedená na prezentácii a diskusii v Bratislave.